Quantum Chromodynamics

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-12-23 01:52:42

holon
Administrator
Dołączył: 2015-09-09
Liczba postów: 30
Windows 7Firefox 55.0

Pozycja planety i rozbudowa, a temp. i elek. fuzyjne

Jest to temat do którego weryfikacji zachęcił mnie Qars. Jak wiadomo maksymalna temperatura planety jest odwrotnie proporcjonalna do produkcji deuteru. Im dalej się znajdujemy, tym więcej produkujemy, lecz nie każdy decyduje się na planety z pozycji 15. Qars ma wszystkie na tych współrzędnych. Co więcej, ja również się przekonałem i jestem w trakcje zamiany 7 planet. Dlaczego? Spore korzyści...


(i) Dlaczego 15 pozycja?

A więc aby to wyjaśnić stworzyłem specjalny arkusz w Excelu z wykresami produkcji w zależności od temperatury. Rozważania prowadzę dla dwóch różnych rodzajów planet, mianowicie ciepłej planety typu HOT i zimnej typu COLD.

  • Planeta HOT - (ang. "hot" - ciepła) - to taka planeta, na której energię czerpie się z satelit i elektrowni słonecznej. (zwykle planety 1-13). Jest ona planetą odniesienia dla zimnej planety. Ma temperaturę średnich temperatur badanego zakresu planet. Zazwyczaj zakładam T>0, ale to zależy czy porównujemy planety o największym rozmiarze (o temp. do 50 stopni), czy planety z 12pozycji (czyli ok. 10stopni)

  • Planeta COLD- (ang. "cold" - zimna) - to taka planeta na której satelity prawie nie produkują energii, a energię czerpie się głównie z elektrowni fuzyjnej i opcjonalnie elektrowni słonecznej. (zwykle planety 14-15). Oczywiście że T<0, lecz zasiedlanie planet na 15 pozycji wiąże się z płatnym przenoszeniem na ta pozycję, więc 13 i 14 pozycja nie jest uwzględniana. (ogółem temp. od -130 do -90stopni)

  • Planetę COLD można zamienić na HOT_2 żeby porównać jak bardzo elektrownia fuzyjna wpływa na wydobycie deuteru (ma to charakter poglądowy, gdyż arkusz liczy także ilość satelit które zastępują fuzyjną, a ich ilość może wynieść nawet 50 000, atoli można to wykorzystać do porównania po prostu dwóch ciepłych planet HOT i HOT_2)

Generalnie, zużycie deuteru jest kompresowane przez większe wydobycie na zimnych planetach, a arkusz służy do optymalizacji tej zależności.

Poniżej link do arkusza:

https://drive.google.com/file/d/1C8PWwu … sp=sharing

Korzystanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy podać:

  • Parametry serwera: 5x;

  • Temperatury planet;

  • Dopalacze na porównywanych planetach. Uwzględnienie jest konieczne, gdyż zmieniają amortyzację budowy kopalń, zaś ta wpływa na wyniki.

  • Poziomy badań: Technologii Energetycznej i Plazmowej (na planetach z 15pozycji poziom tech. energetycznej zwiększa wydobycie, gdyż elektrownia fuzyjna jest wydajniejsza i można zmniejszyć jej moc);

  • Geolog/Mechanik/Sztab;

  • Maksymalne poziomy elektrowni słonecznej i fuzyjnej.


(ii) Skoro to się opłaca, to jak kolonizować?

Jeśli masz komplet planet to niestety trzeba usunąć najcieplejszą i najsłabiej zabudowaną. Takie przedsięwzięcie to wieloletnia amortyzacja (moja wynosiła 11lat), ale porównując ją do kopalń, to już 44lvl metalu lub 38lvl kryształu ma podobny zwrot.

  • Kolonizujemy 3 pozycję, o wielkości nie mniejszej niż 175pól, na Quantum mamy +25pól, więc minimum to 200 pól (maksymalnie 207pól). Możemy kupić +15pól na przyszłość;

  • Rozbudowujemy terraformer do parzystego poziomu 10lvl, 12lvl, 14lvl. Jest no niezwykle ważne, gdyż po przeniesieniu na 15pozycję nie będziemy w stanie zebrać odpowiedniej energii (12lvl wymaga 2 048 000 energii). Toteż dlatego nie kolonizuje się bezpośrednio 15 pozycji;

  • Po rozwinięciu planety spokojnie czekamy na event (-25% kosztu z przeniesienie, czyli 180 000anty) i przenosimy na 15pozycję. Jeśli natrafimy na -90 stopni warto rozważyć ponowne przeniesienie, aby mieć jak najbliżej -130 stopni.


(iii) Analiza danych, co i jak.

Wykresy wydobycia sprawdzamy w zależności od temperatur i poziomu technologii energetycznej. Dodatkowo można dowiedzieć się jak wpływają na wyniki dopalacze, np. metalu (na wydobycie deuteru). Jak niby niepotrzebny mechanik zwiększa wydobycie niczym król nauk geologicznych. Można dokonać wielu ciekawych spostrzeżeń.

1O02

Najważniejsze jest to, że każda rubryka posiada komentarz wyjaśniający jej znaczenie, dlatego nie trzeba dociekać symboli oraz relacji.


(iv) Optymalna rozbudowa i amortyzacja, a temperatura.

Aby wyliczyć te wszystkie rzeczy i maksymalnie uogólnić proces potrzebowałem zmiennej amortyzacji kopalń względem temperatury planety. Druga karta w arkuszu poświęcona jest najekonomiczniejszej rozbudowie planety (kolejka budynków) łącznie z elektrowniami. Oczywiście relacja pomiędzy kopalnią metalu i kryształu jest stała, ale pomiędzy deuterem jest już zmienna. Dla zimnych planet wcześniej opłaca się budować ekstraktor niż na ciepłych. 

Poniższa grafika pokazuje tą różnice dla dwóch skrajnych przypadków:

  • Z lewej dla zimnej planety (COLD) z 15 pozycji (-130 stopni). Mamy kolejkę budowlaną oraz tabelę względem kolejnych poziomów ekstraktora deuteru pokazującą odpowiadające im poziomy kopalni metalu i kryształu oraz elektrowni słonecznej, fuzyjnej oraz jej zużycia i satelit. Jest także opcja zmniejszania mocy elektrowni fuzyjnej, dzięki czemu zmniejsza się zużycie deuteru, a więc wydobycie rośnie;

  • Z prawej dla ciepłej planety (HOT) z 1 pozycji (260 stopni). Nie uwzględniam już elektrowni fuzyjnej, wyliczona zostaje ilość satelit. 

PrZm


s test

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
polskiearchiwumdokumentalne - shadowhunters - polska-majsterownia - xsky - margorum